Veckans Meny đŸ„—

Hej bloggen! Jag hoppas att ni njutit riktigt ordentligt i solen den hĂ€r helgen 🌞 Det har jag ute pĂ„ Blidö med hela min familj, och igĂ„r checkade min bĂ€sta vĂ€n och tĂ€vlingskingen Louise in för att brĂ€nna av första tĂ€vlingen till Årets Kock, jag Ă€r sĂ„ taggad pĂ„ att köra markservicerace đŸ€© HĂ€r kommer veckans meny, för fler somriga favoriter kolla in min bok Grilla hur lĂ€tt som helst, köp den hĂ€r!

MĂ„ndag: Halloumifrittata 😍 JĂ€ttegott att Ă€ta som middag med sallad till, den Ă€r lika god kall som varm sĂ„ om du fĂ„r frittata över Ă€r den perfekt till matlĂ„dan!

Tisdag: Rabarberkyckling 🍗 Rabarber passar inte bara jĂ€ttebra i sötsaker utan Ă€ven i den hĂ€r rĂ€tten ihop med kyckling. Om du har rabarber i trĂ€dgĂ„rden rekommenderar att skörda rabarbern ofta sĂ„ du fĂ„r fin och inte trĂ€ig rabarber, om du inte har egen kan du kolla in din lokala facebookgrupp, mĂ„nga som har mycket delar gĂ€rna med sig 😍

Onsdag: BLT đŸ„Ș Klassisk BLT Ă€r egentligen sallad, bacon och tomat men jag och min syrra Julia har toppat den lite extra med ost och hemgjord curryaioli đŸ‘ŒđŸ»

Torsdag: Pasta Pesto 💚 Jag minns att min mamma lagade mycket pesto nĂ€r jag var liten och hur exotiskt det kĂ€ndes med pinjenötter och parmesanost. Sen kom köpe-peston och den blir tyvĂ€rr aldrig samma sak. Trots att jag Ă€lskar genvĂ€gar kan man inte fuska med pesto, den behöver vara nygjord, men dĂ„ Ă€r det bland det godaste som finns

Fredag: Drar vi fram grillen och grillar köfte pĂ„ lamm med myntayoghurt, kanongott till ris och fĂ€rskpotatis đŸ”„