Veckans Meny 🍂

Jag hoppas att ni haft en fin helg och att vi sĂ„gs pĂ„ mĂ€ssan? ❀ HĂ€r kommer tips pĂ„ vad ni kan laga till middag i veckan, ni hittar mer inspiration, tips och trix pĂ„ min instagram, i mina böcker och min podcast đŸŽ§đŸ“šđŸ“±

MÄndag: Pasta piselli. Den hÀr pastan Ät jag pÄ en semester i Rom pÄ en liten charmig restaurang, jag blev helt kÀr och antecknade allt som den innehöll för att kunna Äterskapa rÀtten hemma. Den pÄminner mycket om en carbonara men Àr faktiskt Ànnu godare, jag vet att det lÄter mÀrkligt med mynta, men det passar helt perfekt!

Tisdag: Vilda bönor. En av mina absoluta höst- och vinterfavoriter renskavsgryta fast vegetarisk, funkar kanon!

Onsdag: Halloumipytt. En go-to att laga mitt i veckan, hur lĂ€tt som helst att förbereda, sköter sig sjĂ€lv i ugnen och perfekt till matlĂ„dan đŸ‘ŒđŸ»

Torsdag: Tjuvstarta helglyxen med mandelpanerad torsk med Àrtor och brynt smör, lika lÀtt att laga som en vardagsrÀtt men smakar som en hÀrlig fredagsmiddag! 

Fredag: Vildsvinsbiffar med trattkantareller och grönpeppar, en helt underbar höstmiddag att glida in i helgen med đŸ·